8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

ABD’nin New York kentinde bir dokuma fabrikası çok ağır çalışma şartları, uzun iş günleri ve buna karşın düşük ücretler vermesi ile başlayıp gün geçtikçe de dayanılmaz hale gelmesi çalışan kadın işçilerin tahammül sınırlarını zorlamaya başladı.

 

Greve çıkma kararı alan kadınlar, taleplerini de açıkladılar: “Daha iyi koşullarda çalışmak 10 saatlik iş günü, eşit iş, eşit ücret.”

Bunun sonrasında, 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşullarıyla greve başladı ama patronun diğer işçilerin grevdeki kadınlarla dayanışmasını önlemek için bulduğu çözüm yolu fabrikanın kapılarına kilit vurmak oldu.

Bu olaylar sırasında fabrikada gizemli bir yangın başladı ve 129 kadın işçi çıkan yangında hayatını kaybetti. Kadınların kaçabilir bir yeri yoktu sadece daha iyi şartlarda çalışmak isteyen 129 kadın yangında hayatını kaybetmiş oldu.

Takvimler 8 Mart 1857 yılını gösteriyordu. Yangında hayatını kaybeden işçilerin cenaze törenine 10.000 kişi katıldı.

Bundan sonra, 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını Clara Zetkin önerdi. 1910 yılında II. Enternasyonal, Danimarka’nın Kopenhag kentinde toplandı. Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin 8 Mart 1857 tarihinde tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına, 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oy birliği ile kabul edildi.

Şimdi, günümüze geldiğimizde her yıl 8 Mart’ı kutluyoruz. 8 Mart 1857 yılında 129 kadın işçinin ölümü ile başlayan ve daha sonrasında Clara Zetkin’in önerisi ile bir anma gününe çevrilen günü kutlamak, kutlu olsun gibi mesajlar vermek ne kadar doğru tartışılıyor olsa da, 8 Mart’ın anma günü olarak hayatımıza giriş hikâyesi bu şekilde…

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir